środa, 28 lutego 2018

List otwarty ws. działalności "edukacyjnej" Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

28 lutego reprezentanci Klubu imienia Romana Dmowskiego wystosowali list otwarty do Kuratorium Oświaty w Łodzi oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Łodzi w sprawie działalności Centrum Dialogu im. Marka Edelmana:

Dzisiaj, kiedy przez światowe media przetacza się fala antypolonizmu, przeciwstawiamy się „pedagogice wstydu”, uprawianej wobec polskiego społeczeństwa, w tym młodego pokolenia Polaków. Wyrażamy sprzeciw wobec sposobu w jaki przedstawiane są relacje polsko-żydowskie w działalności Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana, w sposób stronniczy pomijający istotne wątki historyczne.


Kilka dni temu obchodziliśmy rocznicę mordu sądowego na generale Emilu Fieldorfie „Nilu”. Mord sądowy na generale Fieldorfie został dokonany z motywów zarówno ideologicznych jak i narodowościowych. Historia współżycia społeczeństw polskiego i żydowskiego obejmuje również liczny udział przedstawicieli narodu żydowskiego w komunistycznych terrorze po II wojnie światowej, a wcześniej w szeregach organizacji komunistycznych, w szczególności w Komunistycznej Partii Polski, zmierzającej do wcielenia Polski do Związku Sowieckiego. Osoby pochodzenia żydowskiego, odpowiedzialne za zbrodnie na Polakach unikały sprawiedliwości, powołując się na polski antysemityzm, jak chociażby Helena Wolińska, która powołując się na takie argumenty, skutecznie uniknęła ekstradycji z Wielkiej Brytanii.

Działalność Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana prezentuje historię stosunków polsko-żydowskich w sposób wybitnie wybiórczy, unikając chociażby poruszonych powyżej tematów, przez co zniekształca kontekst historyczny i przyczynia się do utrwalenia opinii o polskim antysemityzmie.

Centrum Dialogu organizuje w najbliższych dniach wykłady i wystawy poświęcone 50 rocznicy wydarzeń z marca 1968 roku. Nie można prawidłowo zrozumieć kontekstu tych wydarzeń pomijając zaangażowanie przedstawicieli narodu żydowskiego w działalność komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w latach 40-tych i 50-tych XX wieku.

W związku z powyższym domagamy się wprowadzenia przez władze oświatowe zakazu prowadzenia przez Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana działalności „edukacyjnej” wśród młodzieży szkolnej.

Jan Waliszewski, Klub imienia Romana Dmowskiego
Kamil Klimczak, Klub imienia Romana Dmowskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz