niedziela, 8 maja 2016

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski


7 maja odbyły się w Łodzi obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, zorganizowane przez Klub imienia Romana Dmowskiego, nad którymi patronat honorowy objął Metropolita Łódzki ks. abp Marek Jędraszewski.

Uroczystości rozpoczęły się krótko po godzinie 11:00 uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny, celebrowaną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, którą w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego odprawił ks. Andrzej Łamasz.

Po Mszy w sali konferencyjnej OKZ "Creator" odbyła się konferencja "Dziedzictwo chrztu Mieszka - 1050 lat Polski katolickiej". Jako pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki, kierownik Katedry Historii Najnowszej na warszawskim Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w którym przybliżył zebranym okoliczności chrztu Polski, a także jego następstwa i znaczenie dla dziejów Polski.

Drugi referat pt. "Katolicyzm w myśli narodowej" wygłosił prezes Klubu imienia Romana Dmowskiego Kamil Klimczak, gdzie odnosząc się do ostatnich wydarzeń oraz historii polskiego nacjonalizmu omówił kształtowanie się związku idei narodowej z wiarą katolicką.

Ostatnim elementem konferencji była ożywiona dyskusja, ogniskująca się zwłaszcza wokół tematów poruszonych w drugim wykładzie. 

JMBrak komentarzy:

Prześlij komentarz