piątek, 8 marca 2013

Wykład prof. Jana Żaryna w Zgierzu


7 marca w zgierskim Centrum Obywatelskim odbył się wykład prof. Jana Żaryna o Żołnierzach Wyklętych zorganizowany przez Klub im. Romana Dmowskiego w Zgierzu. Była to pierwsza taka inicjatywa zorganizowana przez zgierskich patriotów działających przy wsparciu narodowców z łódzkich i zgierskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego. Frekwencja na spotkaniu sięgała 100 osób. Spotkanie swoją obecnością zaszczycili kombatanci z AK i Związku Sybiraków.

Od lewej: K. Klimczak, J. Żaryn, Jacek Klimczak (Zarząd Klubu)
Zebranych powitał Przewodniczący Klubu im. Romana Dmowskiego Kamil Klimczak, który przedstawił założenia nowo formowanej organizacji. Prezes Okręgu Łódzkiego Młodzieży Wszechpolskiej w imieniu łódzkich narodowców zapowiedział wsparcie działań Klubu w przyszłości. Inicjatywę wsparły też: Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, stowarzyszenie "Civitas Christiana" i Narodowy Zgierz.
Profesor Żaryn w swoim wykładzie przedstawił historię Żołnierzy Wyklętych: podziemia poakowskiego (Delegatury Sił Zbrojnych, Wolności i Niezawisłości, Ruchu Oporu Armii Krajowej), podziemia narodowego (Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego). Wykład był okraszony wieloma ciekawostkami, szczególnie nt. ostatnich Wyklętych, którzy z komunistycznych więzień wychodzili dopiero w latach 60. i 70. SB sprawy operacyjne przeciw Żołnierzom Wyklętym prowadziło jeszcze do 1989 roku.
W dyskusji padło wiele ciekawych pytań, a odpowiedzi profesora Żaryna uzupełniły wykład. Dużym zainteresowaniem cieszyły się współtworzone przez prelegenta publikacje nt. Żołnierzy Wyklętych oraz kwartalniki narodowe "Magna Polonia" oraz "Polityka Narodowa".

Kolejne wykłady Klubu im. Romana Dmowskiego już wkrótce!

Fotogaleria:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz