środa, 22 marca 2017

Uroczystości w rocznicę egzekucji Stu Straconych

75. rocznica "zbrodni zgierskiej" miała szczególny charakter, nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę, ale również dlatego, że była połączona z ponownym pogrzebem szczątków ofiar niemieckiej egzekucji w Lesie Lućmierskim.

Uroczystości trwały dwa dni i rozpoczęły się w niedzielę 19 marca, otwarciem okolicznościowej wystawy i prelekcjami w Muzeum Miasta Zgierza. O 19:00 odbyły się obchody pod Pomnikiem Stu Straconych, gdzie po modlitwie i przemówieniach odbyła się iluminacja w hołdzie Stu Straconym - których nazwiska odczytywano i wyświetlano na pomniku piętnastkami, tak jak byli rozstrzeliwani. Na koniec delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

W poniedziałek 20 marca o 11:00 w kościele pw. św. Katarzyny w Zgierzu odbyła się Msza św. w intencji ofiar egzekucji, celebrowana przez x. bp. Adama Lepę. Następnie w asyście wojska nastąpiła eksportacja trumny ze szczątkami do Lasu Lućmierskiego, gdzie z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, ambasadora Niemiec, władz państwowych i samorządowych odbył się uroczysty pogrzeb ofiar, w tym samym miejscu, gdzie pochowano je po pierwszej ekshumacji w roku 1945.

Jak zawsze, na obchodach obecna była delegacja Klubu im. Romana Dmowskiego, która oddała hołd zamordowanemu przez Niemców prezesowi Stronnictwa Narodowego - Kazimierzowi Kowalskiemu.

JM
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz