poniedziałek, 19 grudnia 2016

2017 rokiem Kazimierza Kowalskiego

Komunikat Zarządu
Klubu imienia Romana Dmowskiego

W nadchodzącym, 2017 roku, mija 75. rocznica zamordowania przez Niemców w publicznej egzekucji w Zgierzu prezesa Stronnictwa Narodowego adwokata Kazimierza Józefa Kowalskiego, a także 115. rocznica jego urodzin.

Kazimierz Kowalski walczył ochotniczo w wojnie polsko-bolszewickiej. Potem ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Działał w Młodzieży Wszechpolskiej, Obozie Wielkiej Polski i Stronnictwo Narodowe. Jako prezes SN w Łodzi doprowadził w latach 30. do ogromnego rozwoju struktur ruchu narodowego, co w 1934 roku doprowadziło do historycznego sukcesu narodowców w wyborach samorządowych. W latach 1937-39 był prezesem Stronnictwa Narodowego. W trakcie wojny działał w Narodowo-Ludowej Organizacji Walki, Stronnictwie Narodowym i Narodowej Organizacji Wojskowej. Został aresztowany przez Gestapo i rozstrzelany 20 marca 1942 r. w egzekucji Stu Straconych w Zgierzu.

W uznaniu zasług Kazimierza Kowalskiego dla łódzkiego ruchu narodowego Zarząd Klubu imienia Romana Dmowskiego ogłasza rok 2017 Rokiem Kazimierza Kowalskiego. W ramach tego wydarzenia chcemy przypomnieć nie tylko o Kazimierzu Kowalskim, ale też o wszystkich łódzkich wybitnych działaczach narodowych.

Za Zarząd:
(-) Kamil Klimczak
Prezes Klubu im. Romana Dmowskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz