wtorek, 6 grudnia 2016

Nie dla skweru im. KOR w Łodzi

Dzisiaj na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Łodzi zaprezentowaliśmy nasze stanowisko ws. projektu nadania skwerowi na rogu ulic: Legionów i Cmentarnej imienia Komitetu Obrony Robotników.

Łódź, dnia 6 grudnia 2016 roku

W związku z projektem nazwania jednego z łódzkich skwerów imieniem Komitetu Obrony Robotników Klub imienia Romana Dmowskiego wyraża sprzeciw wobec tego pomysłu.
Naszym zdaniem dorobku środowiska politycznego tworzącego KOR nie można zawęzić do działań pomocowych dla represjonowanych robotników Radomia i Ursusa w roku 1976, ale trzeba uwzględnić jego późniejszą działalność, zapisaną negatywnie w historii Polski. W okresie "karnawału Solidarności" i podziemia z lat osiemdziesiątych środowisko KORu zawłaszczyło kierownictwo ruchu społecznego "Solidarność" marginalizując obecne w ruchu społecznym nurty inne niż tzw. "lewica laicka", w szczególności odwołujące się do tradycji niepodległościowej i narodowej. Liderzy środowiska KORu są odpowiedzialni za kształt porozumienia z komunistami w ramach "okrągłego stołu", gwarantującego realną bezkarność komunistom i uwłaszczenie się aparatu PZPR na majątku narodowym. Przedstawiciele środowiska KORu odegrali zasadniczą rolę w stworzeniu państwa znanego jako "republika okrągłego stołu", a później konsekwentnie sprzeciwiali się podejmowanym próbom dekomunizacji Polski. W ostatnich latach mogliśmy obserwować terroryzowanie przeciwników politycznych przez Adama Michnika za pomocą licznych procesów sądowych, realnie ograniczających wolność słowa w Polsce. 

Pomoc niesiona represjonowanym robotnikom w 1976 roku była w tym czasie aktem odwagi i nie sposób oceniać jej inaczej, lecz późniejsze biografie liderów środowiska KOR sprawiły, że pomysł nazwania skweru imieniem KOR oceniamy zdecydowanie negatywnie. 

Jan Waliszewski – Klub imienia Romana Dmowskiego, Ruch Narodowy 

Kamil Klimczak - Klub imienia Romana Dmowskiego, Ruch NarodowyBrak komentarzy:

Prześlij komentarz