wtorek, 24 grudnia 2013

Życzenia

Image

Wszystkim naszym sympatykom
życzymy wypełnionego radością przeżywania tajemnicy Narodzenia Pańskiego.
Niech Chrystus będzie źródłem nadziei i pokoju 
w przyjmowaniu każdego kolejnego dnia i każdego napotkanego człowieka.

Klub imienia Romana Dmowskiego

piątek, 13 grudnia 2013

32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Image
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL wprowadziły stan wojenny. Dziś mijają 32 lata od tego wydarzenia. Mimo upływu tylu lat wciąż nie rozliczono winnych tych nielegalnych, nawet w świetle konstytucji PRL, działań, w wyniku których blisko 100 osób, a ok. 10 tys. zostało internowanych.

Zamknięto granice państwa, ograniczono swobodę poruszania się po kraju, wprowadzono godzinę milicyjną. Zmilitaryzowane zostały najważniejsze instytucje i przedsiębiorstwa. Zakazano strajków i zgromadzeń, działalności związkowej i społecznej. Sądy działały w trybie doraźnym. Wprowadzono cenzurę korespondencji i łączności telefonicznej. Pracę tracili niepokorni dziennikarze i pracownicy podejmujący próby strajkowe. Kilka tysięcy skazano na kary więzienia lub grzywny oraz pozbawiono pracy.

W wielu miejscach podjęto akcję strajkową, m.in. w: kopalni Wujek, Stoczni Gdańskiej i Stoczni Szczecińskiej, Hucie im. Leninie, Hucie Katowice, która na znak protestu rozpoczęła strajk doszło do brutalnej pacyfikacji przy użyciu ZOMO i wojska. W ten sam sposób tłumiono organizowane w wielu miejscach demonstracje i strajki.

Stan wojenny zawieszono w grudniu 1982 r., a w lipcu 1983 r. Sejm PRL uchwalił jego zniesienie oraz amnestię dla więźniów politycznych. Dziewięć lat później Sejm uznał jego wprowadzenie za nielegalne. Do dziś nie skazano winnych wprowadzenia stanu wojennego. Proces Wojciecha Jaruzelskiego ciągnie się od lat. W tej chwili jest zawieszony ze względu na zły stan zdrowia oskarżonego.

Kasztan

poniedziałek, 9 grudnia 2013

List otwarty Narodowego Zgierza do władz miasta

Publikujemy list otwarty do władz miasta Zgierza w sprawie zmiany nazwy ulicy Lucjana Szenwalda, komunistycznego działacza, poety, oficera Ludowego Wojska Polskiego i Armii Czerwonej, wystosowany przez Narodowy Zgierz:

Zgierz, dnia 6 grudnia 2013 roku


Szanowny Pan
Jarosław Komorowski
Przewodniczący
Rady Miasta Zgierza

24 lata temu oficjalnie „skończył się w Polsce komunizm”. Mimo to nadal w przestrzeni publicznej funkcjonują „miejsca pamięci” stworzone na użytek propagandy komunistycznej. Nawet dzisiaj spotykamy w Polsce ulice, place, parki, pomniki i inne obiekty noszące imiona działaczy i organizacji komunistycznych. Gloryfikują one zbrodniczy system, który wymordował na całym świecie około 100 milionów ludzi i na pół wieku zniewolił naszą ojczyznę.