niedziela, 9 czerwca 2013

I Kongres Ruchu Narodowego

8 czerwca 2013 roku w Warszawie odbył się I Kongres Ruchu Narodowego - nowego endeckiego ruchu społeczno-politycznego. Na kongresie przedstawiono założenia ideowe i najbliższe plany nowego Ruchu. Na kongres udali się przedstawiciele Narodowego Zgierza i Klubu im. Romana Dmowskiego. W Kongresie wzięło udział ponad tysiąc osób.


Kongres rozpoczął się o godzinie 11:00 od odśpiewania hymnu narodowego i odmówienia modlitwy Narodowych Sił Zbrojnych. Przybyłych gości powitali Witold Tumanowicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Marian Kowalski z Rady Decyzyjnej Ruchu. Jako pierwszy przemówił żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, Zygmunt Goławski. Powiedział on: Bardzo się cieszę, że jestem tutaj z Wami i przesyłam pozdrowienia od kombatantów, którzy wspierają Was i bardzo liczą na odradzający się Ruch Narodowy. Następnie przemówienia programowe wygłosili: Przemysław Holocher, Robert Winnicki, Artur Zawisza i Krzysztof Bosak.

Robert Winnicki, prezes honorowy Młodzieży Wszechpolskiej zapowiedział, że jeśli komuniści zorganizują w Sejmie urodziny czerwonego mordercy Jaruzelskiego, to Ruch Narodowy zablokuje wszystkie wejścia do parlamentu. Ponadto Ruch Narodowy będzie dążył do stworzenia Muzeum Kresów Wschodnich. Jesienią w Ruchu Narodowym wewnętrzne referendum w sprawie ewentualnego udziału w przyszłorocznych wyborach. 

Artur Zawisza poruszał w swoim wystąpieniu kwestie polityki zagranicznej i zapowiedział, że Ruch Narodowy będzie dążył do wypowiedzenia traktatu lizbońskiego i uniezależnienia polskiej polityki od obcych wpływów. Krzysztof Bosak omawiał problemy gospodarcze naszego kraju.

Z zaproszonych gości przemawiali: przedstawiciele Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej, Rafał Ziemkiewicz oraz Laszlo Toroczkai, szef węgierskiego Ruchu 64 Komitaty (HVIM). Za pośrednictwem internetu swoje przesłanie przekazał Stanisław Michalkiewicz. Następnie Deklarację Ideową Ruchu podpisali przedstawiciele organizacji narodowych z całej Polski.

Po przerwie odbywały się panele dyskusyjne, dotyczące polityki zagranicznej, obronności i ekonomii. Kongres zakończył koncert Jacka Kowalskiego.

Klub imienia Romana Dmowskiego w Zgierzu również włączy się w tworzenie Ruchu Narodowego jako RUCHU SPOŁECZNEGO.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz