środa, 16 stycznia 2019

List otwarty do ambasadora Iranu

Łódzkie środowiska narodowe wystosowały list otwarty do ambasadora Iranu, w związku z zaplanowaną przez USA i władze w Warszawie międzynarodową konferencją nt. Bliskiego Wschodu:


Łódź, 16 stycznia 2019 roku
Jego EkscelencjaMasoud Edrisi KermanshahiAmbasadorIslamskiej Republiki Iranu
Szanowny Panie Ambasadorze,
W związku z zapowiedzią organizacji przez Stany Zjednoczone w dn. 13-14 lutego w Warszawie szczytu poświęconego „bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie”, który według zapowiedzi ma mieć wymowę antyirańską, w imieniu polskich środowisk odwołujących się do myśli Romana Dmowskiego oraz znacznej części społeczeństwa chcemy wyrazić naszą dezaprobatę wobec takich działań.
Jesteśmy głęboko przeciwni antagonizowaniu naszych narodów, które łączą relacje już co najmniej od XVI wieku. Ówczesna Persja wspomagała nasz kraj w 1621 roku w walce z Turkami, a w czasach zaborów i po I wojnie światowej wielu Polaków przyczyniło się do rozwoju Iranu Persji. Po odzyskaniu niepodległości – 19 marca 1927 – został podpisany w Teheranie traktat o przyjaźni pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Cesarstwem Perskim. Szczególnie w pamięci Polaków zapadła pomoc jakiej rzesze naszych rodaków doświadczyły w latach II wojny światowej, gdy opuścili oni tereny ZSRR. Świadectwem tamtych czasów są polskie cmentarze, jakie pozostały na irańskiej ziemi.
Wyrażamy przekonanie, że nasze narody nie muszą być wpychane przez bezsensowne działania rządzących w ostry międzynarodowy konflikt, realizując przez to interesy państw trzecich. Postrzegamy Iran jako ważny czynnik stabilizujący sytuację na Bliskim Wschodzie, która wpływa – mimo znacznej odległości – również na naszą sytuację, poprzez masowy napływ tzw. uchodźców i inne czynniki. Naród Polski nie rozumie polityki władz Rzeczypospolitej Polskiej i nie chce konfliktu z Iranem. Wyrażamy ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i mamy nadzieję na rychłą normalizację relacji polsko-irańskich.
Jednocześnie jeżeli czas i obowiązki Panu pozwolą, wyrażamy wolę organizacji konferencji lub spotkania otwartego, gdzie Pan lub inny pracownik ambasady będzie mógł przedstawić sytuację polityczną Iranu z pozycji jego oficjalnego przedstawiciela
Z poważaniem,
Kamil Klimczak – prezes Klubu im. Romana Dmowskiego
Marcin Makowski – Akcja Narodowa
Adam Śmiech – publicysta prasy narodowej
Jan Waliszewski – redaktor naczelny miesięcznika „Chrobry Szlak”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz