niedziela, 22 lipca 2018

Łódź: spotkanie z ocaloną z rzezi wołyńskiej

19 lipca w sali kinowej łódzkiego Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich odbyło się spotkanie z Ireną Tyszecką, ocaloną z rzezi wołyńskiej. Organizatorami byli: eMisja.TV, Klub im. Romana Dmowskiego oraz Klub Edukacji Społecznej ProPolonia.
Irena Tyszecka, urodziła się w 1938 roku we Wsi Uszyce na Wołyniu. Tyszeccy osiedlili się na Wołyniu w XVI wieku. Majątek rodziców Pani Ireny był nowy – dom, zabudowania gospodarcze oraz maszyny rolnicze sprowadzane z Kanady. Oprócz tego posiadali jeszcze młyn. W 1941 roku rodzina Tyszeckich została zmuszona do przeprowadzenia się do majątku rodziców ojca Pani Ireny.

Postanowiono, że mała Irena wraz z matką będzie ukrywać się nieopodal domu dziadków. Ojciec natomiast ukrywał się z drugą córką. Nie wiedzieli o swoich kryjówkach – spotykali się tylko w nocy. 22 czerwca 1941 roku na tereny Wołynia wkroczyli Niemcy. Ojciec postanowił wrócić wraz z córką do dworku. Był to też czas kiedy Pani Irena po raz pierwszy usłyszała o brutalnych mordach ukraińskich nacjonalistów na Polakach.
Pierwszy atak nastąpił w kwietniu 1943 roku. Wieczorem jeden z Ukraińców zapukał do okna i poprosił matkę Pani Ireny o wodę, a następnie o możliwość odpoczęcia w ich domu. Przez otwarte drzwi wpadło do pokoju 20 Ukraińców i splądrowali cały majątek. Tyszeccy postanowili przeprowadzić się do wsi Turczyn. Kiedy spłonęła pobliska wieś rodzina przeniosła się do Aleksandrówki. Wkrótce po tym dopadli ich banderowcy.
BPKRD
fot. J. Waliszewski
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz