sobota, 9 czerwca 2018

Ku pamięci Łabędzkiego

9 czerwca pod tablicą pamiątkową przy ul. Kilińskiego 86 w Łodzi upamiętniającą Tadeusza Łabędzkiego odbyły się uroczystości w 72. rocznicę zamordowania tego wybitnego działacza Młodzieży Wszechpolskiej. Organizatorem był Klub imienia Romana Dmowskiego.

Podczas obchodów przemawiali Kamil Klimczak i Jan Waliszewski z Klubu imienia Romana Dmowskiego. Modlitwę poprowadził ks. dr Roman Piwowarczyk. Kwiaty pod tablicą złożyły delegacje łódzkiego Narodowego Świtu i Klubu imienia Romana Dmowskiego.


Tadeusz Łabędzki (1917-46) urodził się w Filadelfii. W 1919 jego rodzina powróciła do kraju. Łąbędzki ukończył Gimnazjum im. M. Kopernika w Łodzi. Należał do 3 Łódzkiej Drużyny Harcerzy im. Romualda Traugutta oraz działał w Narodowej Organizacji Gimnazjalnej. Rozpoczął studia na wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W tym okresie brał udział w wielu akcjach i manifestacjach młodzieży narodowej na terenie Warszawy.

W okresie międzywojennym był działaczem młodzieżowym Stronnictwa Narodowego. W latach 1937–1939 był redaktorem naczelnym "Wszechpolaka", pisma organizacji Młodzież Wszechpolska. Do konspiracji włączył się jesienią 1939 roku, jako współorganizator i jeden z przywódców Narodowo-Ludowej Organizacji Walki.

Na początku 1944 w Warszawie odtworzył w konspiracji Młodzież Wszechpolską, na czele której stanął; także jako redaktor konspiracyjnego pisma "Wszechpolak". 

W latach 1945–1946 był żołnierzem NZW. 7 kwietnia 1946 został aresztowany w przygotowanej przez UB zasadzce, w mieszkaniu L. Roszkowskiego przy ulicy Gdańskiej. Został przewieziony do MBP w Warszawie i tam - podczas trwania śledztwa - zamordowany 9 czerwca 1946. Ciało zakopano w nieznanym miejscu. Grób symboliczny znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze "Na Łączce". Jego przyjaciele i współoskarżeni – aplikant adwokacki Lechosław Roszkowski oraz studenci Tadeusz Zawadziński i Jan Morawiec - zostali skazani na śmierć i wyroki wykonano.

W 2012 postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego został za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

BPKRD


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz