wtorek, 17 stycznia 2017

Roman Dmowski - 78 lat po śmierci

16 stycznia w sali kinowej Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich w Łodzi odbyło się spotkanie z dr. Krzysztofem Kawęckim, historykiem i wiceprezesem Prawicy Rzeczypospolitej, który przedstawił w swoim wystąpieniu sylwetkę ojca ideowego polskiego nacjonalizmu - Romana Dmowskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania "Hymnu młodych" oraz krótkiego wstępu wygłoszonego przez Prezesa Klubu im. Romana Dmowskiego Kamila Klimczaka. Potem głos zabrał dr Kawęcki - Chciałem Państwu przedstawić sylwetkę Romana Dmowskiego niekoniecznie od strony ideologii, ale przede wszystkim jako człowieka. Wykład był streszczeniem bogatego życiorysu Dmowskiego, począwszy od lat szkolnych, przez działalność polityczną pod zaborami oraz dyplomatyczną w trakcie I wojny światowej, konferencję wersalską aż po duchowe przywództwo obozowi narodowemu w II RP do śmierci w 1939 roku.

Dyskusja obfitowała w wiele pytań, które dotyczyły nie tylko życiorysu Dmowskiego, ale też aktualnej działalności formacji narodowych oraz formuły jaką powinny one przyjąć.

Spotkanie zorganizowały: Klub im. Romana Dmowskiego, Młodzież Wszechpolska, Ruch Narodowy i Prawica Rzeczypospolitej. Było ono częścią obchodów Roku Kazimierza Kowalskiego.

JM/PG

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz