piątek, 13 stycznia 2017

List do ministra Macierewicza ws. odwołanego przetargu

W związku z niedawnym odwołaniem przez Agencję Mienia Wojskowego przetargu na sprzedaż działki w Łodzi przy ul. Pryncypalnej przedstawiciele Klubu im. Romana Dmowskiego, Unii Polityki Realnej i Kongresu Nowej Prawicy wystosowali list otwarty do Ministra Obrony Narodowej p. Antoniego Macierewicza:


Łódź, 13 stycznia 2017 roku            Pan                                                   
Antoni Macierewicz                        
Minister Obrony Narodowej          Szanowny Panie Ministrze,

W pierwszych dniach stycznia media podały, że Agencja Mienia Wojskowego (AMW) odwołała planowany przetarg dotyczącej sprzedaży działki o pow. 33 ha w Łodzi przy ul. Pryncypalnej. Powszechnie wiadomo, że kupnem działki była zainteresowana spółka Hatrans. Rzeczona firma chciała tam wybudować terminal przeładunkowy, który miał być centrum logistycznym dla towarów sprowadzanych z Chińskiej Republiki Ludowej. Inwestycja ta jest kluczowa nie tylko dla Łodzi, ale też całego kraju. 

Działanie AMW wstrzymujące ważną dla regionu inwestycję jest bardzo niepokojące. Przedsięwzięcie to mogło stworzyć wiele nowych miejsc pracy w naszym województwie. Jest to również strategicznie ważna inwestycja dla naszego państwa. Wielokrotnie z ust najwyższych przedstawicieli władz państwowych padały deklaracje o zainteresowaniu ożywieniem kontaktów gospodarczych z Chinami. Nasz Prezydent, Pan Andrzej Duda był nawet w tej sprawie z wizytą u prezydenta Chin, Xi Jinpinga a podjęty dialog był opisywany w mediach jako wielki sukces polskiej polityki zagranicznej.

Odwołanie przetargu budzi nasze zaniepokojenie tym bardziej, że Pan Minister wypowiedział się w 2015 roku w wywiadzie dla portalu „Goniec” przeciwko udziałowi Polski w projekcie tzw. „Nowego Jedwabnego Szlaku” (NJS). Jesteśmy też bardzo ciekawi w jaki sposób zdaniem Pana Ministra, NJS ma doprowadzić do „zlikwidowania Polski jako niepodległego podmiotu”. W ocenie naszej i wielu ekspertów ten projekt może diametralnie poprawić sytuację gospodarczą całego kraju, a jednocześnie nie godzi w nasze interesy polityczne. Niestety z Pańskiej wypowiedzi można odnieść nieodparte wrażenie iż bardziej dba Pan o interesy Stanów Zjednoczonych niż o los Polski. Wiadomym jest, że NJS ma być alternatywą dla transportu morskiego w związku z ostatnimi wydarzeniami na Morzu Południowochińskim, oraz że jego utworzenie jest sprzeczne z dążeniami USA.

W związku z tym, apelujemy o podanie do publicznej wiadomości pełnej informacji na temat przebiegu procedury przetargowej dotyczącej działki w Łodzi przy ul. Pryncypalnej, a także o jak najszybsze zakomunikowanie zainteresowanym podmiotom jak i opinii publicznej, czy przetarg zostanie przeprowadzony. Łodzianie mają prawo wiedzieć, dlaczego pozbawia się ich szansy na gospodarczy rozwój ich miasta i całego regionu.

Z poważaniem,

Kamil Klimczak, Klub im. Romana Dmowskiego
Jan Szałowski, Unia Polityki Realnej

Przemysław Paczesny, Kongres Nowej Prawicy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz