środa, 11 listopada 2015

"Polskie drogi do niepodległości" - wykład prof. Przemysława Waingertnera10 listopada w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego "Piątka" w Łodzi odbyło się spotkanie z cyklu "Jeszcze Polska", współorganizowane przez łódzki oddział Klubu imienia Romana Dmowskiego.

O godzinie 19:00 x. Łukasz Tarnawski odprawił w kaplicy Duszpasterstwa Mszę świętą w intencji Ojczyzny. Godzinę później w duszpasterstwie z wykładem "Polskie drogi do niepodległości" wystąpił prof. dr hab. Przemysław Waingertner, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizujący się w najnowszej historii Polski.

Mimo wszystko, nie będę mówił o drogach do niepodległości, ale o drodze do niepodległości, którą różnymi metodami podążało dwóch polityków - Józef Piłsudski i Roman Dmowski. (...) Obaj rozpoczynali I wojnę światową z konkretnym planem.

Zauważył jednocześnie: Mieliśmy wielu polityków lubianych na Zachodzie - generała Sikorskiego, ministra spraw zagranicznych Konstantego Skirmunta, który dopuścił do układu w Rapallo, Aleksandra Skrzyńskiego, za którego urzędowania doszło do podpisania układu w Locarno. Piłsudski i Dmowski zawsze byli nielubiani.

Spotkanie zakończyło kilka pytań, jakie zebrani kierowali do prelegenta.

MK
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz