PKRD w Austrii: Aktualności

 ---------------04.03.2023 TV Myśl Polska -----------------

Ukraińska ruletka

 

------------12.02.2023------------

Magdalena Ziętek-Wielomska: Geostrategiczny testament Romana Dmowskiego


Poznaj też komentarze, kliknij!

------------------------ 

LESZEK ŻEBROWSKI O WYŻSZOŚCI ROMANA DMOWSKIEGO NAD JÓZEFEM PIŁSUDSKIM


Co myślą o tym nasi rodacy, poznaj ich opinie, kliknij!


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyjazd grupy polonijnej do zespołu niemieckich  nazistowskich obozów koncentracyjnych Mauthausen - Gusen (ok. 20 km. od Linzu w Austrii)
w niedzielę 6 września 2020 r.

Uprzejmie informujemy naszych rodaków zamieszkałych w Austrii i ich przyjaciół o polonijnym wyjeździe do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Mauthausem w niedzielę 06.09.2020 w celu upamiętnienia cierpień i męczeńskiej śmierci tysięcy Polek i Polaków w latach 1940-45 i oddania im hołdu.
Jesteśmy ich duchowymi, etnicznymi i cywilizacyjnymi spadkobiercami i mamy wobec nich nasze chrześcijańskie i polskie obowiązki.
Obóz ten był znaczącym miejscem eksterminacji polskiej inteligencji w ramach tzw. „Intelligenzaktion”. Należał do najcięższych obozów w niemieckiej III Rzeszy.
Od wiosny 1940 r. wśród więźniów Gusen przeważali Polacy, którzy stanowili 97 % ogółu więźniów. Do końca funkcjonowania tego demonicznego obozu pracy i zagłady Polacy stanowili w nim większość. (wikipedia).

Jedziemy tam prywatnymi autami. Spotykamy sie o godz. 9:00 na parkingu przy stacji U1 Alauda Gasse (kierunek Oberlaa) od strony Einkaufszentrum „Hanson” (Hoffer).

Prosimy osoby zainteresowane wyjazdem (zarówno zmotoryzowane jak i nieposiadające auta) o organizacyjny kontakt z panią Marzeną Krawczyk, tel. 0650 25 11 116 lub marzena.krawczyk@chello.at , najlepiej do środy 02.09.2020, co znacznie ułatwi nam organizację tego wyjazdu.
Prosimy wziąć ze sobą flagi narodowe i/lub organizacyjne!

Z tymi zainteresowanymi osobami, które zechcą udać się tam w inny sposób spotkamy się ok. godź. 11:00 przed główną bramą wejściową do byłego obozu koncentracyjnego w Mauthausen.
Tuż przy obozie w Mauthausen znajduje się duży parking. Z tego co wiemy bezpłatny.

Dziękujemy za zainteresowanie i serdecznie pozdrawiamy

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół Polski 1896” w Wiedniu (tel. 0650 50 50 343)
Polski Klub im. Romana Dmowskiego w Wiedniu (tel. 0650 25 11 116)

Mauthausen. Pomnik polskich ofiar KL Mauthausen - Gusen

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

 Gościem honorowym spotkania w Wiedniu będzie Pan Kamil Klimczak, Prezes Klubu im. Romana Dmowskiego w Polsce



zaprasza na odczyt

dr Lucyny Kulińskiej 



na temat:
Czy Polacy w stosunkach polsko - ukraińskich skazani są na powtarzanie błędów?

Sobota, 1 luty 2020, godź. 16:00 w sali „Emaus”

przy Polskiej Misji Katolickiej w Wiedniu
1030 Wien, Rennweg 5a


Pani dr. Lucyna Kulińska: doktor nauk humanistycznych, historyk, politolog, działacz społeczny. Zajmuje się zagadnieniami nacjonalizmu, terroryzmu i globalizmu. Od wielu lat bada też stosunki polsko-ukraińskie w XX i XXI wieku.     W sferze jej zainteresowań są przede wszystkim zagrożenia wynikające z procesów transformacji i modernizacji. Autorka wielu książek.
Książki autorki z autografem będą do nabycia podczas spotkania.

Obsługa medialna: Chrobry Szlak TV

Współorganizator


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Roman Dmowski   materiał filmowy/wybór



R. Dmowski na żywo, ujęcia archiwalne        3 min 3 sek  
              


"Roman Dmowski - szkic do portretu" spotkanie z dr Krzysztofem Kawęckim                          1 godź 38 min 55 sek       

 

"Miejsce Romana Dmowskiego w historii Polski" - Jan Engelgard                                   53 min 21 sek

 Jan Engelgard przedstawia niepublikowane fakty z życia Romana Dmowskiego! - 12.01.2016   50 min 34 sek

 

Co to znaczy być Polakiem w świetle myśli Romana                   Dmowskiego Prof. Jan Żaryn              2 godź 24 min 50 sek                                                        


Ocenzurowano!
Sądzimy, że nie jest to cenzura "youtube", a "nasza polska"!


Roman Dmowski - realista - prof. Jan Żaryn w Białymstoku -16.02.2017 WYKŁAD               52 min 42 sek   
                                                              

 

Prof. Jan Żaryn - Dmowski Dzisiaj - aktualność Myśli Dmowskiego     2 godź 24 min 50 sek

 


Myśl geopolityczna Romana Dmowskiego | Geopolityka             17 min 43 sek



Rafał Ziemkiewicz, Wojciech Roszkowski: Między swastyką a czerwoną gwiazdą spór o Piłsudskiego   1 godź 53 min   


 

Ocenzurowano!

 

72. rocznica wyzwolenia obozów systemu KZ Mauthausen-Gusen

 


Msza św. pod polskim pominikiem narodowym w Mauthausen


Niemiecki obóz koncentracyjny (Konzentrationslager ) Mauthausen  został założony po wcieleniu Austrii do Niemiec i funkcjonował od sierpnia 1938 r. do 5 maja 1945 r. Od lata 1940 istniał pod nazwą KL Mauthausen-Gusen (gdy połączono Mauthausen i Gusen wspólną administracją i kierownictwem).
Miejscowość Mauthausen położona jest ok. 20 km na wschód od Linzu.
Dla Polaków to miejsce ma szczególne i symboliczne znaczenie. Pod koniec 1940 r. niemieccy naziści podjęli decyzję o założeniu podobozu w Gusen przy zakładach zbrojeniowych, znajdujących się w odległości 4,5 km od głównego obozu koncentracyjnego usytuowanego w pobliżu Mauthausen. Podobóz w Gusen uruchomiono 25 maja 1940 r.. W pobliżu z czasem uruchamiano kolejne podobozy: Gusen II i III. W 1940 wśród więźniów Gusen przeważali Polacy, którzy stanowili 97% ogółu więźniów. Do końca funkcjonowania tego obozu Polacy stanowili w nim większość.Więźniów wykorzystywano do pracy niewolniczej i mordowano w ramach planu niszczenia polskiej inteligencji (Intelligenzaktion). W 1945 KL Mauthausen-Gusen liczył 56 podobozów. „KL Mauthausen-Gusen należał do najcięższych obozów III Rzeszy. Według zeznań świadków (dla porównania) ludzie, którzy przyjeżdżali do tego obozu z Auschwitz-Birkenau umierali w niedługim czasie, a ci, którym udawało się przeżyć, zgodnie twierdzili, że byliby gotowi wracać do Auschwitz na kolanach”.
Pozostałości obozu w Gusen wraz z uplywem czasu znikają. Rząd polski czyni wytrwałe starania by zahamować ten proces i ocalić materialne ślady martyrologii Polaków w sytemie obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen. Każdy z nas na własną miarę i według możliwości winien te starania wspierać. W ramach uroczystości upamietniających 72. rocznicę wyzwolenia obozów koncentracyjnych sytemu KL Mauthausen-Gusen w dniu 7. maja br. wzieła udział również Marzena Krawczyk, prezes Polskiego Klubu im. Romana Dmowskiego w Austrii  wraz z druhem Lechem Krawczykiem z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół Polski 1896” w Austrii. Złożyła wiązankę kwiatów i uczestniczyła w Mszy św. pod polskim pomnikiem narodowym w Mauthausen a także w centralnych uroczystościach rocznicowych przy Memoriale w KL. Mauthausen. Odwiedzila również tego dnia KL Gusen oddając modlitwą cześć pomordowanym rodakom i innym więźniom.


 Marzena Krawczyk  (w środku obrazu), prezes PKRD w Austrii
Memoriał w KL Gusen

Memoriał w KL Mauthausen 













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz